fbpx
Advokatė Eglė Morkūnienė

Kaip atgauti skolą?

2011 metais pardaviau žemės ūkio produkcijos kitam ūkininkui. Išrašiau sąskaitą, tačiau iki šiol nesulaukiu apmokėjimo. Į mano skambučius ir elektroninius laiškus niekas neatsako. Ar dar įmanoma atgauti pinigus?

Į skaitytojo klausimą atsako advokatų kontoros Damulevičius ir Damulevičiūtė-Jakimavičienė vyriausioji teisininkė Eglė Morkūnienė.

Reikalavimui dėl skolos priteisimo yra taikomas bendrasis dešimties metų ieškinio senaties terminas. Tačiau tai nereiškia, kad praėjus dešimčiai metų atgauti skolos yra nebeįmanoma, nes ieškinio senaties institutas yra taikomas tik tada, kai kita šalis to reikalauja. Terminą praleidus dėl svarbių priežasčių teismas gali jį atnaujinti. Vis dėlto teisininkė pažymi, kad skolos išieškojimo nereikėtų atidėjinėti ilgam laikui, nes gali pasikeisti tiek skolininko turtinė padėtis, tiek galimybės įrodyti skolą, ypač tais atvejais, kai tam būtina pasitelkti liudytojus.

Kreipimasis į teismą

Teisininkė rekomenduoja pirmiausia pamėginti susitarti su skolininku, o jei to padaryti nepavyksta, kreiptis į teismą dėl skolos priteisimo. Kreiptis į teismą dėl skolos priteisimo galima trimis būdais: teikiant pareiškimą dėl teismo įsakymo išdavimo, teikiant ieškinį dokumentinio proceso tvarka arba ieškinį bendrąja ginčo teisena. Kuris būdas yra tinkamiausias, reikėtų vertinti kiekvienu konkrečiu atveju.

Pareiškimo teikimas dėl įsakymo išdavimo

Pareiškimas dėl teismo įsakymo išdavimo yra paprasčiausias ir pigiausias būdas prisiteisti skolą. Pareiškimas yra apmokestinamas ketvirtadaliu įprasto žyminio mokesčio, o teikiant jį elektroniniu būdu reikės sumokėti tik 75 procentus šios sumos. Šiuo atveju teismas tik formaliai patikrina įrodymus ir priima teismo įsakymą, kurį išsiunčia skolininkui bei pasiūlo per 20 dienų sumokėti skolą arba pateikti prieštaravimus. Jei skolininkas per šį terminą skolos nesumoka ir prieštaravimų nepateikia, teismo įsakymas įsiteisėja bei gali būti vykdomas priverstinai (gaunant vykdomąjį raštą bei kreipiantis į antstolį). Skolininkui pareiškus prieštaravimus, įsakymas panaikinamas bei gali būti reiškiamas ieškinys bendrąja ginčo teisena. Teisininkė nerekomenduoja šio būdo rinktis tada, kai skolininkas skolos nepripažįsta, sąmoningai vilkina jos priteisimą. Pareiškimas dėl teismo įsakymo taip pat negali būti reiškiamas, kai skolininkas gyvena užsienyje arba užsienyje yra skolininko buveinė, skolininko gyvenamoji ir darbo vietos yra nežinomos.

Ieškinio teikimas dokumentinio proceso tvarka

Teikiant ieškinį dokumentinio proceso tvarka yra mokama pusę žyminio mokesčio (teikiant elektroniniu būdu – 75 procentai šios sumos). Teismas patikrina rašytinius įrodymus bei priima preliminarų sprendimą, kuris yra siunčiamas skolininkui ir nustatomas 20 dienų terminas prieštaravimams pareikšti. Jei prieštaravimai nėra pareiškiami, preliminarus teismo sprendimas įsiteisėja ir gali būti vykdomas priverstinai. Jei pareiškiami prieštaravimai, kreditorius turi pateikti atsiliepimą į juos, šalys kviečiamos į teismo posėdį. Procesas nenutrūksta kaip teismo įsakymo atveju. Teisininkė nurodo, kad šis būdas nėra tinkamas, kai skolą siekiama įrodyti pasitelkiant liudytojus. Procesas dokumentinio proceso tvarka taip pat nėra galimas, kai skolininkas gyvena užsienyje arba užsienyje yra skolininko buveinė, skolininko gyvenamoji ar darbo vieta (juridinio asmens buveinė) yra nežinomos.

Ieškinio teikimas bendrąja ginčo teisena

Teikiant ieškinį bendrąja ginčo teisena yra mokamas visas žyminis mokestis (teikiant elektroniniu būdu – 75 procentai šios sumos). Teismas nustato terminą, per kurį skolininkas turi pareikšti atsiliepimą bei yra rengiami teismo posėdžiai, kuriuose išklausomos visos šalys ir ginčas išsprendžiamas iš esmės. Teisininkės nuomone, šį būdą derėtų rinktis tik tais atvejais, kai yra aišku, kad skolininkas pateiks prieštaravimus, skolai įrodyti bus pasitelkiami liudytojai arba skolininko gyvenamoji (buveinės) vieta yra nežinomos.

PUBLIKUOTA TELŠIŲ ŽINIOS DIENRAŠTYJE.

Šis straipsnis yra bendrojo pobūdžio ir negali būti vertinamas kaip individuali konsultacija.

Dėl detalesnės informacijos kviečiu susisiekti.